Strona 1 z 8

WawaRace-Tworzenie makiety-Rozwój-Malowanie toru od str 5-

: 22 gru 2013, 00:26
autor: Petrus
Witam,

W zeszłym roku "dostałem" na gwiazdkę zestaw startowy Carrera Digital 132. Właściwie to dostał go mój syn :roll: .
Ponieważ zima już jest w pełni to postanowiliśmy zbudować makietę na podstawie tego systemu.

Zaczęło się dokupywanie torów z różnych zestawów startowych.

I tu popełniłem pierwszy błąd. Nie należy brać wszystkiego co jest dostępne na aukcjach i później się martwić co z tego się zbuduje. Efekt jest taki, że mam teraz bardzo dużo części toru, które są po prostu niepotrzebne. Oczywiście można się starać zbudować tor ze wszystkich części ze skomplikowanymi zakrętami o kącie 90 stopni i kilkupoziomowych przejazdach. Niestety z punktu widzenia "płynności przejazdu" będzie to mały koszmarek. :twisted:

Najpierw określiłem sobie miejsce jakie mam do dyspozycji na tor. Im więcej tym lepiej....
Oczywiście największym wyzwaniem było uzyskanie zgody Szefowej(tzn. żony).
Należy pamiętać, że systemy w skali 1:32 są dosyć duże i wymagają znacznie więcej miejsca niż w skali 1:43.
Również dojście to toru i możliwość ustawienia samochodzików, które jednak wypadają ze slotu jest bardzo ważna. Dobry wymiar na głębokość to około 2,5 m. Długość przy skali 1:32 powinna wynosić co najmniej 3 m. Nie będzie to może najdłuższy tor na świecie, ale przy odpowiednim zaplanowaniu też może sprawiać frajdę. Mi udało się wynegocjować trochę więcej miejsca.

Przystąpiliśmy do budowy toru jak na razie na podłodze....

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 22 gru 2013, 11:40
autor: Wojt.rak
Witam,

Fajny tor. W jakim programie można zrobić taki plan jak jest w załączniku?

Pozdrawiam

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 24 gru 2013, 00:11
autor: Petrus
Wojt.rak pisze:Witam,

Fajny tor. W jakim programie można zrobić taki plan jak jest w załączniku?

Pozdrawiam
Ja używam niemieckiego programu Autorenbahnplanner.http://www.autorennbahnplaner.de/
Niestety nie jest on darmowy, ale za to bardzo dobry.
Zawiera wszystkie elementy, zawarte w danym systemie. Obsługuje wszystkie rodzaje torów z firmy Carrera:
Carrera Digital 124
Carrera Digital 132
Carrera Exclusiv
Carrera Evolution
Carrera Digital 143
Carrera GO!!!

Niestety nie obsługuje innych rodzajów torów np. firmy Scaletrix.http://www.scalextric.com/
Wcześniej używałem darmowego wówczas Ultimate Racer 3.0 http://www.uracerweb.org/.
Też bardzo fajny program, gdyż zawiera oprócz planera, cały program RMS (Race Management Software). RMS pozwala na prowadzenie i mierzenie wyścigów. Stosowałem go przy torach wyścigowych 1:43. Postaram się w najbliższym czasie napisać osobny wątek dotyczący oprogramowania RMS.

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 26 gru 2013, 14:50
autor: Petrus
No to zabieram się za ostateczne planowanie trasy na makietę.

Trochę pojeździłem, więc już wiem mniej więcej co mi odpowiada.

Załączam pierwsze plany. Użyłem w nich prawie wszystkich moich części. Rozłożę próbnie i sprawdzę jak się jeździ.

Udało mi się wygospodarować całkiem duże miejsce. Około 7x2,5 m. Jak na razie nie ma jeszcze rozplanowanych zwrotnic digital 132. Przyjdą później ;) .

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 27 gru 2013, 11:05
autor: Petrus
Trochę poeksperymentowałem i jednak zmienię trasę.
W poprzednich jest kilka błędów.
Brak ostrych zakrętów, które wprowadzają do jazdy tą szczyptę "chilly" ;) .
Również za dużo prostych jest równolegle do siebie ustawionych, co czyni wszystko za bardzo nudne.

Pokombinowałem i powstała kolejna, chyba lepsza, wersja.

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 27 gru 2013, 17:02
autor: Szybki
Petrus pisze:Trochę poeksperymentowałem i jednak zmienię trasę.
W poprzednich jest kilka błędów.
Brak ostrych zakrętów, które wprowadzają do jazdy tą szczyptę "chilly" ;) .
Również za dużo prostych jest równolegle do siebie ustawionych, co czyni wszystko za bardzo nudne.

Pokombinowałem i powstała kolejna, chyba lepsza, wersja.
Trasa bardzo urozmaicona. Ciekawy pit stop. :P
Jestem ciekaw jak to będzie wyglądało po wybudowaniu .

Szybki

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 27 gru 2013, 17:39
autor: Petrus
No i przystępujemy do budowania makiety czyli stołów na których będzie budowany tor.

Materiały zakupione, chęci są.
Postanowiłem postawić wszystko na 18mm płycie wiórowej. Całość będzie się składała z 6 elementów. Cztery stoły o rozmiarach jednej płyty każdy i 2 stoły mniejsze z mojej poprzedniej makiety pod Carrerę GO.
Wszystko pokryjemy zieloną wykładziną.

Obrazki z budowy w załączeniu.

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 28 gru 2013, 12:10
autor: Petrus
Praca wrze :P

Ale z tym jest roboty.

Płyty poskręcane, stoły stoją. Pozostałe dwa stoły dostawione.

Obrazki poniżej

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 29 gru 2013, 09:13
autor: Wojt.rak
Zazdroszczę miejsca na tor.

Bardzo solidna konstrukcja. Czy tak zostanie czy położysz na to jakąś matę modelarską?

Wojt

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 29 gru 2013, 20:45
autor: karolus maximus
Jak byś potrzebował coś podejrzeć może coś się przyda no chyba ,ze juz widziales:)
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 8MGECxMKcM

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 29 gru 2013, 22:40
autor: Petrus
Jeszcze nie widziałem. Bardzo fajny tor. Zacznę jak narazie z wersja podstawowa :oops: .
Jestem ciekaw ile facetowi to zajęło.

U mnie teraz przyjdzie wykladzina i odpowiednie wsporniki na podjazdy oraz dodatkowe podłączenia elektryczne. Zamówiłem już zasilacz laboratoryjny, już nie mogę sie doczekać jak to będzie śmigalo z tym zasilaniem.

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 29 gru 2013, 23:00
autor: karolus maximus
Możesz jakieś dane napisać o zasilaczu ? Ja kupiłem swój z zakresem 0-30 v i 5A (używam nie tylko do torów)z tym ,ze nast będzie max do 15V i większym amperażem(lub tez nie) z tego względu ,ze jak dzieci zostawi się samych odkręca zasilanie na max to nie spala silniczków a na 30V może być nie wesoło.

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 02 sty 2014, 08:51
autor: Petrus
Wybrałem zasilacz laboratoryjny VOLCRAFT HPS 13015.

Więcej na ten temat w tym wątku w tym wątku .

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 02 sty 2014, 11:46
autor: Petrus
I płyta na makietę skończona :) .

Całość dotyczącą budowy płyty znajdziecie TUTAJ .

Re: Warsaw Raceway -- Tworzenie makiety -- Pierwsza relacja

: 02 sty 2014, 14:21
autor: Petrus
I czas na budowę trasy :shock:

Zastosowałem ostatni plan z bardzo niewielkimi modyfikacjami. W sumie jest to bardzo męczące, szczególnie, że trzeba wcisnąć bardzo dużo złączek. Paluszki bolą :cry: .

Najpierw przygotowałem sobie wszystkie elementy z powciskanymi złączkami (te czerwone).

Obrazek

Obrazek

I tak powstał gotowy tor. Można w końcu testować i jeździć Hurrrra :lol:

Obrazek

Obrazek

I wspaniała prosta !!

Obrazek